Ген. Атанасов: Не станахме част от управлението, защото се разминаваме серозно по доста приоритети
Божанов изброи подробно „пробойните“ в програмата
Ние не станахме част от управляващото мнозинство, тъй като имаме много сериозни разминавания с мандатоносителя по определени приоритети за управлението на страната. Това заяви Атанас Атанасов от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" по време на дискусията за избора на проектокабинета с министър-председател Росен Желязков.
"Искам тук да се обърна към г-н Борисов, защото в една медия, близка до ГЕРБ, прочетох, че той се е вкиснал и аз го разбирам за това. Но не може да бъде отбелязано, че той положи усилия да създаде една опитомена опозиция или по-точно казано, взимайки повод от наименованието на един от коалиционните партньори в бъдещото правителство, става въпрос за БСП - опитомената левица", каза Атанасов.
Освен, стъпвайки върху опитомената левица, на практика се създаде една опитомена коалиция. В тази опитомена коалиция трябва да бъде отбелязано също, позовавайки се на цитат на г-н Борисов, той казваше няма добро ДПС, но както се вижда "Новото начало" ще бъде опозиция, обаче има министри, а пък ДПС-ДПС ще подкрепи, но няма да има министри, добави той.
За ИТН говориха другите, но искам да кажа още две изключително важни неща. В това споразумение, което сте подписали, не видях нищо за службите и за сектора за сигурност, защото и те са опитомени, посочи Атанасов.
Депутатът от „Демократична България“ Божидар Божанов пък акцентира върху следното:
За страната е важно да има редовно правителство, което да решава проблеми и да напредва по стратегически решения за страната. Но моето дълбоко опасение е, че това правителство няма да е такова. По много причини.
Например, колебливите позиции на част от партиите по отношение на еврозоната, която е стратегически приоритет за страната.
Или начинът, по който се стигна до реализиране на това правителство. След прекратяване на преговорите с Демократична България, нямаше никаква светлина върху процеса - нито кой преговаря, нито за какво преговаря, като единствената информация изтичаше през медиите на Пеевски. Накрая видяхме просто един списък с министри. И то преди да обществото са научи приоритетите на управлението.
Но най-проблемното е отказът да се ограничи влиянието на Пеевски. От коалиционното споразумение, до което уж бяхме стигнали на пети януари, са премахнати всички конкретни мерки за ограничаване на нелегитимните влияния в съдебната и изпълнителната власт. Това е ясна заявка, че това мнозинство няма за цел да реши този системен проблем, който чрез задкулисие генерира нестабилност.
Смятам, че това беше основната тема на несъгласие с нас, и не беше коректно спрямо г-н Желязков да го използват за оправдание.
И по тези и по много други причини, има сериозни рискове, това правителство да се провали, а това ще е провал и за страната.
Такъв провал включва и опасността в променяща се международна среда тази нехомогенна коалиция да вземе грешни решения за дългосрочното позициониране на страната.
Вярвам, че мнозинството си дава сметка за тези рискове и проблеми и знае, че ще му е трудно. Дано неизбежните компромиси бъдат с партийното и личното его, а не с обществения интерес. Когато са с обществения интерес, ние ще реагираме остро.
Ще бъдем силна опозиция. Не деструктивна, не креслива, а такава, която показва, че може по-добре.
Няма да злорадстваме за всеки неуспех, да профанизираме трудните компромиси и да атакуваме малките неволни грешки. Но управляващите добре знаят, че различаваме неволните грешки от съзнателното потъпкване на обществения интерес.
Ще се противопоставяме остро на всички опити за дозавладяване на държавата и за укрепване на нелегитимните влияния.
Но и ще подкрепяме всички правилни политики, свързани с борбата с корупцията, модернизацията на страната, еврозоната, намаляването на административната тежест, оптимизацията на публичните разходи. Ще предлагаме решения, които са в духа на постигнатите широки, принципни съгласия.
И вместо патетично заключение искам да благодаря на българските граждани за доверието, което са инвестирали в политическите партии в толкова сложна ситуация. Да подходим с отговорност към това доверие, особено тези, които ще упражняват изпълнителната власт.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/gen-atanasov-ne-stanahme-chast/